ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 13 RM. VĀLCEA

Strada Nichita Stănescu nr. 1

Tel/Fax: 0350/800.930

Email: scoala13vl@yahoo.fr

Școala Gimnazială nr. 13 este situată īn inima cartierului Ostroveni, pe malul drept al Oltului, īn sud-estul municipiului Rm. Vālcea. Este o școală tānără, inaugurată la 10 ianuarie 1992, directorul școlii fiind la acea dată domnul profesor Ion Gherghinaru.

Școala are 17 clase de elevi: 11 clase de īnvățămānt primar īn sistem Step by step, inclusiv clasa pregătitoare si 8 clase de īnvățămānt gimnazial tradițional, numărul total de elevi fiind de peste 300.

Activitatea se desfășoară īn:

20 săli de clasă;

sală de festivități;

1 laborator de informatică;

1 cabinet de istorie;

1 laborator fizică-chimie;

1 bibliotecă;

1 sală de mese;

1 sală de sport;

Școala mai dispune de:

1 cabinet medical;

1 cancelarie;

1 cabinet de consiliere și asistență psihopedagogică și logopedie;

1 sală de contabilitate;

1 sală secretariat

1 sală administrație.

Īncepānd din anul școlar 2001/2002 s-a introdus pentru īnvățămāntul primar sistemul alternativ Step by Step care asigură o mai bună adaptare a actului educațional la personalitatea individuală a elevului. Dat fiind faptul ca īn cele 8 ore copilul stă sub supravegherea cadrelor didactice, sistemul s-a dovedit deosebit de apreciat de către părinți și elevi. Acest lucru a determinat Consiliul de Administrație al școlii să decidă adoptarea acestui tip de īnvățămānt alternativ pentru toată școala.

Misiunea scolii - Valorizarea fiecărui copil, stimularea sa intelectuală, dezvoltarea competenţelor emoţionale, educarea pentru adaptare la schimbare, in spiritul valorilor europene, īntr-un mediu şcolar stimulativ.

Pentru a ne contacta:

Scopul educației este transferul de flacără.